Alojzy Szopa (1931-2024)

Rankiem, 6 listopada w Krakowie, odszedł od nas Alojzy Szopa. Był i pozostanie na zawsze legendą stalowowolskiego domu kultury, któremu poświęcił całe swoje życie zawodowe. Uczestniczył w powołaniu do życia Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” w 1956 r. Ślązak z urodzenia, Lasowiak z serca, Krakus z wyboru, ale zawsze najbliższa była mu Stalowa Wola.

Żegnamy wybitną osobę, której działalność na trwałe wpisała się w historię Miejskiego Domu Kultury i miasta. Był wyróżniony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Alojzy Szopa urodził się w 1931 r. w Rudzie Śląskiej w rodzinie muzyków amatorów. Kształcił się w szkole muzycznej w Bytomiu (wydział instruktorski obejmujący wokalistykę, dyrygenturę i grę na instrumentach). Już jako uczeń grywał w kościołach. W 1947 r. rozpoczął pracę zawodową jako dyrygent Chóru Mieszanego w rodzinnej Rudzie Śląskiej. W 1952 r. trafił do wojskowego zespołu pieśni i tańca w Krakowie, kierowanego przez Leopolda Kozłowskiego, gdzie był wokalistą, instrumentalistą i asystentem kierownika zespołu. Po występie zespołu w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1954 r. otrzymał od ówczesnego kierownika, Leonarda Czepika, propozycję pracy. Z oferty skorzystał, rozpoczynając karierę jako instruktor muzyczny, prowadził grupy estradowe, a następnie dyrygował chórem oraz orkiestrą i chórem „Lasowiaków”. W 1981 r. objął stanowisko kierownika artystycznego ZDK. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. kontynuował współpracę z kapelą i chórem „Lasowiaków”. Od 2000 r. mieszkał w Krakowie.

Rodzinie Alojzego Szopy społeczność Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli składa najgłębsze wyrazy współczucia.

Skip to content