[1.09.2024 / 12.00] XII Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli

Urodzili się w wolnej Polsce, która do niedawna, przez ponad wiek, była pod zaborami. Gdy ledwie dorośli musieli zawalczyć o jej suwerenność i swoje życie. Niektórzy zdobywali jeszcze wykształcenie podczas wojny na tajnych kompletach, bo to, co ich definiowało było zakazane, tak jak to, czym chcieli podzielić się ze światem. Nazwano ich pokoleniem Kolumbów. Należeli do niego m.in.: Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy. Wiersze dwóch ostatnich wspomnianych poetów wypełnią dwunastą odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Stalowej Woli, która odbędzie się w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Nazwa pokolenie Kolumbów pochodzi od tytułu książki Romana Bratnego pt. „Kolumbowie. Rocznik 20”. Termin ten określa pisarzy urodzonych około 1920 roku. Jak zauważa Anna Nasiłowska w pracy „Literatura współczesna”: „Pojawienie się w warunkach konspiracji pokolenia młodych twórców to jedno z najbardziej zdumiewających świadectw ciągłości kultury polskiej. W swojej twórczości nawiązywali do doświadczeń międzywojennych katastrofistów. Różnica polegała jednak na tym, że oni faktycznie stanęli w obliczu wielkiego światowego konfliktu zbrojnego, podczas gdy poeci Drugiej Awangardy jedynie go przeczuwali. Najczęstsze motywy przebijające się w twórczości Kolumbów w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu to: kryzys wartości, upadek człowieczeństwa, a także losy jednostki w okrutnych czasach”.

Tragizm pokolenia, któremu jednak nieobca była miłość uchwycą aktorzy: Kamila Janik i Paweł Ferens z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Oprawę muzyczną zapewni wirtuoz harmonijki ustnej Marcin Dyjak.

Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Sławomir Mączka, Katarzyna Pawłowska

1 września / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”
Bilety 20 zł -> KUP ONLINE

Bilety również stacjonarnie w MDK w Stalowej Woli oraz w dniu wydarzenia w RDK „Sokół”.

Skip to content